Jane och Aatos Erkkos stiftelse donerar 1 000 000 euro till Arcada

Publicerad: 09.01.2019 /

Jane och Aatos Erkkos stiftelse vill med donationen stöda den utbildning  Yrkeshögskolan Arcada erbjuder. Donationen gjordes inom ramen för Arcadas medelsinsamlingskampanj Morgondagens hjältar – Made by Arcada.

Jane och Aatos Erkkos Stiftelses styrelse ser donationen som en investering i livskraftig forskning och utbildning.

- Sitftelsen uppskattar stort Arcadas utbildning och ser att donationen i kombination med statens motfinansiering stöder högskolan i dess viktiga uppdrag, säger Marja Leskinen, ombud för Jane och Aatos Erkkos stiftelse.

Donationen är ett tecken på uppskattning för den Arcadas verksamhet.

- Jag vill rikta mitt varmaste tack till Jane och Aatos Erkkos stiftelse för den generösa donationen. Den här gåvan kommer att förvaltas med omsorg för bästa möjliga avkastning i form av forskning som utvecklar vår utbildning och gynnar samhället på bred front, säger prorektor Henrika Franck som ansvarar för forskning och innovation vid Arcada.

Fundraisingkampanjen Morgondagens hjältar pågick till 31.12.2018 och sammanlagt. De insamlade medlen används för att stärka Arcadas grundkapital.

Nytt samarbete ger fortbildningskurs om cancervård

Från våren 2026 erbjuder Arcada en ny fortbildningskurs som ger möjlighet att fördjupa kunskapen om vården av cancerpatienter. Kursen Cancerpatientens vårdstig har planerats i nära samarbete med cancerkliniken vid HUS, och experter därifrån medverkar i undervisningen.

Kategori: Nyheter

Företagsledare ger starkt stöd för yrkesinriktad doktorsexamen

En arbetsgrupp bestående av tretton yrkeshögskolor föreslår att Finland inför en yrkesinriktad doktorsexamen i enlighet med etablerad europeisk praxis. En färsk enkät bland företagsledare visar att det finns ett tydligt behov av en ny typ av examen. Hälften av företagens representanter förhåller sig mycket eller ganska positivt till yrkesinriktade doktorsexamina. Nästan lika många anser att deras företag i framtiden skulle kunna erbjuda en plats för en doktorand.

Kategori: Pressmeddelande